مستند پل

سال تولید: 1383-1390
سمت: تهیه کننده، کارگردان و راوی

مجموعه مستندات از زندگینامه مراجع عالیقدر سیبویه، مجتهدی تهرانی، فاضل لنکرانی و علوی گرگانی است که در 13 قسمت 30 دقیقه‌­ای از شبکه یک سیما پخش شد.

مستند پناهم ده

استاد محمد علی کریم‌خانی مهمان برنامه پناهم بده از مستند پل بود که از حال و هوای آن شب‌ها و ضبط آثار جاودانه‌ی خود صحبت می‌کرد.

محمدعلی کریم‌خانی زاده شهر نرجه از توابع شهرستان تاکستان در استان قزوین بود که از کودکی خواندن آواز در مجالس مذهبی را آغاز کرد و بعد از آن که متوجه توانایی‌های خود شد، پیش از جوانی به تهران مراجعه کرد. یکی از ویژگی‌های خاص محمدعلی کریم‌خانی در خوانندگی، صدای بلند او بود که با وجود ورود او به دهه هفتم زندگی خود، از توان آن کاسته نشد. محمد اصفهانی در مورد او می‌گوید: «از سال ۶۴ با محمدعلی کریم‌خانی آشنا شدم و سال‌های بعد نیز که در رادیو با آقای صبحدل همکاری می‌کردم، گاین دغدغه را داشتم که ایشان را فریاد بزنم، چرا که احساس می‌کردم صدای کریم‌خانی شناخته نشده‌است. همایون شجریان قطعه «من کجا، باران کجا» از آلبوم  ایران من خود که بر اساس نحوه خواندن کریم‌خانی تهیه شده ‌است را به او تقدیم کرده‌ است.

آثار کریم‌خانی در زمره آثار مذهبی است و در همین جهت آلبوم ساقی سرمست را به آهنگسازی آریا عظیمی‌نژاد درباره واقعه کربلا منتشر کرده‌ است که تنظیم و حال و هوای آن با آثار دیگری برای حسین بن علی خوانده شده ‌است، متفاوت است. از آثار مشهور وی می‌توان به “نجوای عاشورایی” و “حسین آرام جانم” اشاره کرد.

تماشای مستند پل

پخش ویدئو
پیام ابراهیم پور
رسم عاشقی
payam ebrahimpoor
برش
برش
همدم یاس
معبری در آسمان
مستند جاده